Skladby konstrukcí neobsahují žádné parozábrany, které by bránily prostupu vodních par a suchého vzduchu stěnou či střechou. Tento fakt pozitivně ovlivňuje kvalitu vnitřního mikroklimatu ze zdravotního hlediska a umožňuje určité „dýchání“ konstrukcí stěn a střešních plášťů.
Vynikající tepelně izolační vlastnosti používaných materiálů umožňují vytvářet objekty a konstrukce s minimálními energetickými ztrátami. Podle volitelných variant tlouštěk jednotlivých vrstev konstrukcí je možné dosáhnout parametrů nízkoenergetického až pasívního domu.
Díky užití dřevovláknitých desek, které mají značně vysokou tepelně akumulační schopnost, nedochází k letnímu přehřívání objektů. Odstraňuje se tak jedna z mála nevýhod dřevostaveb – jejich malá tepelná stabilita (zejména s ohledem na letní období). Fázový posuv teplotního kmitu dosahuje hodnot 8 až 13 hodin.
Používané materiály mají značnou požární odolnost. Při hoření jejich povrch zuhelnatí a zamezí tak rychlému šíření požáru do nitra konstrukcí. Výsledkem je nadstandardní požární odolnost konstrukcí, která dosahuje hodnot 90 minut z interiéru a 120 minut z exteriéru (diffuwall).
Plošná hmotnost dřevěných konstrukcí v systémech „diffuwall“ je vlivem jejich skladeb a použitých materiálů vyšší, než je tomu u běžných dřevostaveb. Z toho plyne i vyšší zvukoizolační schopnost. Objekty proto lépe izolují proti hluku ve vnějším prostředí staveb.
Difúzně otevřená konstrukce má schopnost zbavit se případné nadměrné vlhkosti. Ta se v konstrukci může objevit, dojde-li například k uzavření nadměrné vlhkosti během výstavby nebo dojde-li k havarijní situaci (kapající rozvody vody, poškození konstrukce apod.).
V zimních měsících se snižuje hmotnostní vlhkost materiálů (konstrukce či deskových materiálů), tzn., že ve vlhkostní bilanci dochází v chladu spíše k vysušování konstrukce. Difúzně otevřená konstrukce v mrazivém počasí automaticky vysychá.
Konstrukce v systémech „diffuwall“ mohou být realizovány výhradně s použitím ekologických, zdravotně nezávadných materiálů (tepelné izolace z dřevěných vláken, minerální vaty nebo konopí). Zdravotně nezávadné a obnovitelné materiály používané pro konstrukci stěny lze snadno vytvářet se všemi atributy současnosti: ekologií, obnovitelností materiálů i jejich zdravotní nezávadností. Proto jsou tyto konstrukce šetrné k životnímu prostředí a vytvářejí zdravé prostředí uvnitř staveb.
Existují bohaté zkušenosti s tím, že hermetické utěsňování může nepříznivě působit na kvalitu ovzduší uvnitř v budovách a často způsobuje vznik plísní a různých mikroorganismů na povrchu i uvnitř materiálů. Všem těmto mikroorganismům, houbám či plísním pohyby plynů, vyvolané difúzí, nevyhovují, a proto na takových površích resp. materiálech nežijí. Difúzně otevřená konstrukce stěny je tímto přínosem konceptu zdravého bydlení.
Vybrané konstrukce v systémech „diffuwall“ mají stavební certifikát, který osvědčuje, že konstrukce jsou navrženy v souladu se základními požadavky a určenými technickými normami.